Szkoła języka

rosyjskiego

JEDYNA TAKA SZKOŁA W GDAŃSKU, SOPOCIE I GDYNI

Ciekawostki

„Fałszywi przyjaciele” w języku rosyjskim

W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie, na przykład: ковёр (kawior) - dywan диван (diwan) - kanapa кровать (krawat’) - łóżko стул (stuł) - krzesło кресло (kriesło) - fotel запомнить (zapomnit’) - zapamiętać чашка (c’aszka) - filiżanka наглый (nagłyj) – bezczelny

Akcenty

Akcenty w języku rosyjskim mogą być źródłem zamieszania :) Mamy, na przykład, słowa, które w zależności od tego gdzie pada akcent – zmieniają swoje znaczenie, na przykład:
мука – мука - mąka - męka
замок – замок – zamek(budowla) – zamek (do drzwi)
орган – орган – narząd – organy (instrument)

Wielokrotnie złożone słowa w języku rosyjskim

Język rosyjski bardzo lubi długie, wielokrotnie złożone słowa, spójrzcie sami i postarajcie się przeczytać:
Никотинамидадениндинуклеотидфосфатгидрин
Тысячевосьмисотвосьмидесятидевятимикрометровый
Pентгеноэлектрокардиографического

Alfabet rosyjski

Alfabet rosyjski składa się z 33 liter, potocznie nazywany jest cyrylicą lub grażdanką. Został wprowadzony przez Piotra I. Wcześniej uważano, że alfabet składa się z 32 liter, ponieważ literki е i ё uważano za warianty jednej litery. W chwili obecnej rozgraniczono obie literki, niemniej bardzo często w tekstach, w gazetach, Internecie nie spotkamy już kropeczek nad e.

A rosyjski alfabet prezentuje się tak:

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м
Н н О о П п Р р С с Т т У у
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я    

 

Pojawiło się wiele artykułów na temat rosyjskiego alfabetu. Wiele osób badało, które literki w rosyjskich słowach spotykane są najczęściej, oto rezultaty:

о — 9.28%
а — 8.66%
е — 8.10%
и — 7.45%
н — 6.35%
т — 6.30%
р — 5.53%
с — 5.45%
л — 4.32%
в — 4.19%
к — 3.47%
п — 3.35%
м — 3.29%
у — 2.90%
д — 2.56%
я — 2.22%
ы — 2.11%
ь — 1.90%
з — 1.81%

б — 1.51%
г — 1.41%
й — 1.31%
ч — 1.27%
ю — 1.03%
х — 0.92%
ж — 0.78%
ш — 0.77%
ц — 0.52%
щ — 0.49%
ф — 0.40%
э — 0.17%
ъ — 0.04%

Według statystyk najwięcej słów w języku rosyjskim zaczyna się na literkę П – czyli P. Funkcjonuje bardzo popularny słownik języka rosyjskiego autorstwa W. Dala. Składa się z 4 tomów: I tom od literki А(a) do З(z), II tom – od Ж(ż) do О(o), IV – od Р(r) do Я(ja). III tom w całości poświęcony jest właśnie literce П(p).

Rosyjski alfabet lubi „łamigłówki”, np. polską literkę P po rosyjsku czytamy jako „r”, literkę B – czytamy jak „w”, H – jak „n”, C – „s”, X – „ch”, itd. Wbrew pozorom, alfabet rosyjski wcale trudny nie jest. Trzeba tylko przyzwyczaić się do niektórych „odmiennych” liter.

Tweetowanie po rosyjsku

W zależności od tego w jakich mediach społecznościowych się poruszamy spotykamy się ze specyficznym słownictwem. I tak na przykład na Twitterze „tweetujemy” (możemy też używać wersji polskojęzycznej, czyli możemy „ćwierkać”). W języku rosyjskim użyjemy твит (ćwierkanie) lub czasownika твитнуть. Możemy też coś opublikować na Twitterze - твитнуть в Твиттере.

W przypadku kiedy chcemy podać dalej czyjś tweet możemy użyć rzeczownika ретвит i czasownika ретвитнуть.

Połam sobie język po rosyjsku

Każdy z nas zna nie jeden polski łamaniec językowy –trudna do wymówienia frazę jak na przykład W czasie suszy szosa sucha. Suchą szosą Sasza szedł. Po rosyjsku łamaniec językowy to скороговорки. 

Takie trudne do wymowy zdania doskonale nadają się do ćwiczeń wymowy, pozwalają też nauczyć się rytmu i wymowy języka. Poniżej kilka przykładów takich łamańców językowych po rosyjsku, a w linku poniżej łamańce do posłuchania.

 • Перепёлка перепелят прятала от ребят 
 • У попа папа кок, у кока папа поп 
 • Полосатые паласы полоскалa дочка Власа. Полоскала, полоскала – полосатой речка стала 
 • В Переславль послали посылку, для последующей пересылки 
 • Повар Павел и повар Пётр, Павел парил, Пётр пёк. Пётр пёк, а Павел парил, повар Пётр, повар Павел 

https://www.youtube.com/watch?v=-mgG2jSq9uo

Skracamy!

Na pewno często zdarza się wam używać różnych skrótów, czyli skróconego zapisu wyrazu lub zwrotu. A czy wiecie jak wyglądają odpowiedniki naszych skrótów w języku rosyjskim? Tak samo jak w języku polskim przy tworzeniu skrótów w języku rosyjskim wykorzystujemy małe litery i kropki. Poniżej kilka przykładów.

 • itd. - и т.д.
 •  itp. – и т.п.
 •  np. – напр.
 •  m.in. – в т. ч.
 •  i in. – и др.
 •  tj. – т.е.
 •  im. – им.
 •  min. – мин.
 •  maks. – макс.
 •  ul. – ул.
 •  tys. – тыс.
 •  r. – год
 •  tzw. – т.н.
 •  nr – №

Rosyjskie pasożyty

Wypełniacze, czyli słowa, które same w sobie nie przekazują konkretnego znaczenia, są wszystkim dobrze znane. W języku rosyjskim takie słowa nazywa się „słowa pasożyty” (слова-паразиты) . Wykorzystujemy takie słowa, aby wypełnić ciszę, bojąc się, że pauza mogłaby świadczyć o naszej niekompetencji lub nie wiemy co powiedzieć. Oczywiście takich zwrotów należy unikać niemniej pojawiają się one zarówno w języku polskim jak i rosyjskim.

Poniżej kilka przykładów:

 • ну эта – dobrze, to
 • реально – naprawdę
 • на самом деле – faktycznie
 • упс – oops
 • вау – wow

Matrioszki

Każdy chyba wie czym są matrioszki, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że te rosyjskie zabawki po raz pierwszy powstały około 1890 roku. Popularność zdobyły natomiast na Wystawie Światowej w Paryżu. Na klasycznych matrioszkach namalowane są dziewczęta w tradycyjnych strojach ludowych. Często jednak można spotkać lalki z podobiznami polityków, pisarzy, postaci historycznych, a nawet takie przedstawiające rosyjskie zabytki.

Największy zestaw matrioszek na świecie składa się z 51 lalek, stworzonych i ręcznie pomalowanych przez Youlia Bereznickaja. Największa lalka ma 53,97 cm, natomiast najmniejsza 0,31 cm. Postawione obok siebie lalki mają długość 3,41 m.

Finift

Finift jest to sztuka malowania przezroczystymi farbami po białej emalii. Malunki najczęściej przedstawiają zwierzęta i kwiaty, pejzaże, portrety, wydarzenia historyczne, niektóre ilustracje do rosyjskich bajek lub motywy religijne. W ten sposób ozdabiane są szkatułki, wazony, talerze, broszki, kolczyki, pierścionki, itp. Wyroby z emalii powstają w Rostowie i w Wołogdzie. Wykonują je specjalnie wykształceni mistrzowie.

Moskiewskie Metro

Czy wiedzieliście, że moskiewskie metro liczy łącznie 333 km długości i składa się z 12 linii, na których znajduje się 200 stacji. Codziennie korzysta z niego prawie 7 milionów ludzi. Pierwsza linia moskiewskiego metra została oddana do użytku 15 maja 1935 r.

Choć moskiewskie metro to jedno z trzech największych kolei podziemnych na świecie, słynie chyba najbardziej ze swoich stacji, których wnętrza przypominają wnętrza pałaców, wykonane z marmuru i złota, ozdobione misternymi dekoracjami.

Na stacji Park Pobedy znajdują się najdłuższe ruchome schody świata, ich długość wynosi 126 metrów (czyli 740 stopni), a przejażdżka nimi trwa około 3 minut.

Oprócz „oficjalnego” metra w Moskwie znajduje się Metro-2. Niezależne od pierwszego metro składające się prawdopodobnie z trzech linii, które jest przeznaczone wyłącznie do użytku aparatu władzy i wojska.

Kreml

Moskiewski Kreml to największa średniowieczna twierdza, która zachowała się do naszych czasów. Zajmuje powierzchnię 28 hektarów, a łączna długość murów to aż 2235 metrów. Wysokie na 18 metrów fortyfikacje zawierają 20 baszt zakończonych niekiedy strzelistymi wieżyczkami.

Kreml to warownia z zabudowaniami zarówno świeckimi jaki i sakralnymi. W jej skład wchodzą cerkwie, pałace i budynki administracyjne. Na terenie obiektu znajdują się liczne zabytki sakralne oraz muzea (w 1955 roku został otwarty dla zwiedzających). Wśród nich sala tronowa i trzy sobory: Uspienski, Błagowieszczenski i Archangielski. Obok są też: pałac Tieriennyj Dworiec, arsenał Orużjonnaja Pałata, pałac Patriarchów, pałac Zjazdów oraz cerkiew Wasyla Błogosławionego. Na Kremlu znajduje się także największy na świecie dzwon, ważący 203 tony.

W 1990 roku Kreml został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kolej Transsyberyjska

Czy wiedzieliście, że jadąc koleją Transsyberyjską przejeżdża się przez 8 stref czasowych, mija się po drodze 87 miast, przecina 16 dużych rzek, a przez 207 km jedzie wzdłuż wybrzeża jeziora Bajkał?

Magistrala Transsyberyjska to najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Łączy ze sobą europejską część Rosji z Syberią oraz regionami rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Stacją początkową na szlaku kolei jest dworzec Jarosławski w Moskwie. 9259 km dalej znajduje się Władywostok - stacja końcowa. Przebycie tej trasy zajmuje 6 dni i 4 godziny. 

Jeżeli chcielibyście przekonać się jak podróżuje się koleją Transsyberyjską zapraszamy na ograniziwaną przez nas Letnią Szkołę języka rosyjskiego nad Bajkałem. Więcej informacji tutaj

Zabawki z Dymkowa

Zabawki z Dymkowa to rzemiosło artystyczne liczące sobie już 400 lat. Powstało w słobodzie Dymkowo w okolicach współczesnego Kirowa. Zabawki lepione są z gliny z domieszką piasku, następnie suszy się je i wkłada do pieca. Później są ręcznie malowane, dlatego każda z nich jest niepowtarzalna.

Na początku zabawki miały kształt zwierząt (koni, baranków, kozłów), teraz są bardziej różnorodne, przedstawiają nie tylko zwierzęta, ale i ludzi.

Chcesz dowiedzieć się więcej...?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz!


Szkoła języka rosyjskiego RASPUTIN

Gdańsk, Gdynia, Sopot
Telefon: 537-514-512
E-mail: