Szkoła języka

rosyjskiego

JEDYNA TAKA SZKOŁA W GDAŃSKU, SOPOCIE I GDYNI

Ciekawostki

„Fałszywi przyjaciele” w języku rosyjskim

W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie, na przykład: ковёр (kawior) - dywan диван (diwan) - kanapa кровать (krawat’) - łóżko стул (stuł) - krzesło кресло (kriesło) - fotel запомнить (zapomnit’) - zapamiętać чашка (c’aszka) - filiżanka наглый (nagłyj) – bezczelny

 

Akcenty

Akcenty w języku rosyjskim mogą być źródłem zamieszania :) Mamy, na przykład, słowa, które w zależności od tego gdzie pada akcent – zmieniają swoje znaczenie, na przykład:
мука – мука - mąka - męka
замок – замок – zamek(budowla) – zamek (do drzwi)
орган – орган – narząd – organy (instrument)

 

Wielokrotnie złożone słowa w języku rosyjskim

Język rosyjski bardzo lubi długie, wielokrotnie złożone słowa, spójrzcie sami i postarajcie się przeczytać:
Никотинамидадениндинуклеотидфосфатгидрин
Тысячевосьмисотвосьмидесятидевятимикрометровый
Pентгеноэлектрокардиографического

 

Alfabet rosyjski

Alfabet rosyjski składa się z 33 liter, potocznie nazywany jest cyrylicą lub grażdanką. Został wprowadzony przez Piotra I. Wcześniej uważano, że alfabet składa się z 32 liter, ponieważ literki е i ё uważano za warianty jednej litery. W chwili obecnej rozgraniczono obie literki, niemniej bardzo często w tekstach, w gazetach, Internecie nie spotkamy już kropeczek nad e.

A rosyjski alfabet prezentuje się tak:

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м
Н н О о П п Р р С с Т т У у
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я    

 

Pojawiło się wiele artykułów na temat rosyjskiego alfabetu. Wiele osób badało, które literki w rosyjskich słowach spotykane są najczęściej, oto rezultaty:

о — 9.28%
а — 8.66%
е — 8.10%
и — 7.45%
н — 6.35%
т — 6.30%
р — 5.53%
с — 5.45%
л — 4.32%
в — 4.19%
к — 3.47%
п — 3.35%
м — 3.29%
у — 2.90%
д — 2.56%
я — 2.22%
ы — 2.11%
ь — 1.90%
з — 1.81%

б — 1.51%
г — 1.41%
й — 1.31%
ч — 1.27%
ю — 1.03%
х — 0.92%
ж — 0.78%
ш — 0.77%
ц — 0.52%
щ — 0.49%
ф — 0.40%
э — 0.17%
ъ — 0.04%

Według statystyk najwięcej słów w języku rosyjskim zaczyna się na literkę П – czyli P. Funkcjonuje bardzo popularny słownik języka rosyjskiego autorstwa W. Dala. Składa się z 4 tomów: I tom od literki А(a) do З(z), II tom – od Ж(ż) do О(o), IV – od Р(r) do Я(ja). III tom w całości poświęcony jest właśnie literce П(p).

Rosyjski alfabet lubi „łamigłówki”, np. polską literkę P po rosyjsku czytamy jako „r”, literkę B – czytamy jak „w”, H – jak „n”, C – „s”, X – „ch”, itd. Wbrew pozorom, alfabet rosyjski wcale trudny nie jest. Trzeba tylko przyzwyczaić się do niektórych „odmiennych” liter.

 

Tweetowanie po rosyjsku

W zależności od tego w jakich mediach społecznościowych się poruszamy spotykamy się ze specyficznym słownictwem. I tak na przykład na Twitterze „tweetujemy” (możemy też używać wersji polskojęzycznej, czyli możemy „ćwierkać”). W języku rosyjskim użyjemy твит (ćwierkanie) lub czasownika твитнуть. Możemy też coś opublikować na Twitterze - твитнуть в Твиттере.

W przypadku kiedy chcemy podać dalej czyjś tweet możemy użyć rzeczownika ретвит i czasownika ретвитнуть.

 

Połam sobie język po rosyjsku

Każdy z nas zna nie jeden polski łamaniec językowy –trudna do wymówienia frazę jak na przykład W czasie suszy szosa sucha. Suchą szosą Sasza szedł. Po rosyjsku łamaniec językowy to скороговорки. 

Takie trudne do wymowy zdania doskonale nadają się do ćwiczeń wymowy, pozwalają też nauczyć się rytmu i wymowy języka. Poniżej kilka przykładów takich łamańców językowych po rosyjsku, a w linku poniżej łamańce do posłuchania.

 • Перепёлка перепелят прятала от ребят 
 • У попа папа кок, у кока папа поп 
 • Полосатые паласы полоскалa дочка Власа. Полоскала, полоскала – полосатой речка стала 
 • В Переславль послали посылку, для последующей пересылки 
 • Повар Павел и повар Пётр, Павел парил, Пётр пёк. Пётр пёк, а Павел парил, повар Пётр, повар Павел 

https://www.youtube.com/watch?v=-mgG2jSq9uo

 

Skracamy!

Na pewno często zdarza się wam używać różnych skrótów, czyli skróconego zapisu wyrazu lub zwrotu. A czy wiecie jak wyglądają odpowiedniki naszych skrótów w języku rosyjskim? Tak samo jak w języku polskim przy tworzeniu skrótów w języku rosyjskim wykorzystujemy małe litery i kropki. Poniżej kilka przykładów.

 • itd. - и т.д.
 •  itp. – и т.п.
 •  np. – напр.
 •  m.in. – в т. ч.
 •  i in. – и др.
 •  tj. – т.е.
 •  im. – им.
 •  min. – мин.
 •  maks. – макс.
 •  ul. – ул.
 •  tys. – тыс.
 •  r. – год
 •  tzw. – т.н.
 •  nr – №

 

Rosyjskie pasożyty

Wypełniacze, czyli słowa, które same w sobie nie przekazują konkretnego znaczenia, są wszystkim dobrze znane. W języku rosyjskim takie słowa nazywa się „słowa pasożyty” (слова-паразиты) . Wykorzystujemy takie słowa, aby wypełnić ciszę, bojąc się, że pauza mogłaby świadczyć o naszej niekompetencji lub nie wiemy co powiedzieć. Oczywiście takich zwrotów należy unikać niemniej pojawiają się one zarówno w języku polskim jak i rosyjskim.

Poniżej kilka przykładów:

 • ну эта – dobrze, to
 • реально – naprawdę
 • на самом деле – faktycznie
 • упс – oops
 • вау – wow

 

Matrioszki

Każdy chyba wie czym są matrioszki, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że te rosyjskie zabawki po raz pierwszy powstały około 1890 roku. Popularność zdobyły natomiast na Wystawie Światowej w Paryżu. Na klasycznych matrioszkach namalowane są dziewczęta w tradycyjnych strojach ludowych. Często jednak można spotkać lalki z podobiznami polityków, pisarzy, postaci historycznych, a nawet takie przedstawiające rosyjskie zabytki.

Największy zestaw matrioszek na świecie składa się z 51 lalek, stworzonych i ręcznie pomalowanych przez Youlia Bereznickaja. Największa lalka ma 53,97 cm, natomiast najmniejsza 0,31 cm. Postawione obok siebie lalki mają długość 3,41 m.

 

Finift

Finift jest to sztuka malowania przezroczystymi farbami po białej emalii. Malunki najczęściej przedstawiają zwierzęta i kwiaty, pejzaże, portrety, wydarzenia historyczne, niektóre ilustracje do rosyjskich bajek lub motywy religijne. W ten sposób ozdabiane są szkatułki, wazony, talerze, broszki, kolczyki, pierścionki, itp. Wyroby z emalii powstają w Rostowie i w Wołogdzie. Wykonują je specjalnie wykształceni mistrzowie.

 

Moskiewskie Metro

Czy wiedzieliście, że moskiewskie metro liczy łącznie 333 km długości i składa się z 12 linii, na których znajduje się 200 stacji. Codziennie korzysta z niego prawie 7 milionów ludzi. Pierwsza linia moskiewskiego metra została oddana do użytku 15 maja 1935 r.

Choć moskiewskie metro to jedno z trzech największych kolei podziemnych na świecie, słynie chyba najbardziej ze swoich stacji, których wnętrza przypominają wnętrza pałaców, wykonane z marmuru i złota, ozdobione misternymi dekoracjami.

Na stacji Park Pobedy znajdują się najdłuższe ruchome schody świata, ich długość wynosi 126 metrów (czyli 740 stopni), a przejażdżka nimi trwa około 3 minut.

Oprócz „oficjalnego” metra w Moskwie znajduje się Metro-2. Niezależne od pierwszego metro składające się prawdopodobnie z trzech linii, które jest przeznaczone wyłącznie do użytku aparatu władzy i wojska.

 

Kreml

Moskiewski Kreml to największa średniowieczna twierdza, która zachowała się do naszych czasów. Zajmuje powierzchnię 28 hektarów, a łączna długość murów to aż 2235 metrów. Wysokie na 18 metrów fortyfikacje zawierają 20 baszt zakończonych niekiedy strzelistymi wieżyczkami.

Kreml to warownia z zabudowaniami zarówno świeckimi jaki i sakralnymi. W jej skład wchodzą cerkwie, pałace i budynki administracyjne. Na terenie obiektu znajdują się liczne zabytki sakralne oraz muzea (w 1955 roku został otwarty dla zwiedzających). Wśród nich sala tronowa i trzy sobory: Uspienski, Błagowieszczenski i Archangielski. Obok są też: pałac Tieriennyj Dworiec, arsenał Orużjonnaja Pałata, pałac Patriarchów, pałac Zjazdów oraz cerkiew Wasyla Błogosławionego. Na Kremlu znajduje się także największy na świecie dzwon, ważący 203 tony.

W 1990 roku Kreml został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Kolej Transsyberyjska

Czy wiedzieliście, że jadąc koleją Transsyberyjską przejeżdża się przez 8 stref czasowych, mija się po drodze 87 miast, przecina 16 dużych rzek, a przez 207 km jedzie wzdłuż wybrzeża jeziora Bajkał?

Magistrala Transsyberyjska to najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Łączy ze sobą europejską część Rosji z Syberią oraz regionami rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Stacją początkową na szlaku kolei jest dworzec Jarosławski w Moskwie. 9259 km dalej znajduje się Władywostok - stacja końcowa. Przebycie tej trasy zajmuje 6 dni i 4 godziny. 

Jeżeli chcielibyście przekonać się jak podróżuje się koleją Transsyberyjską zapraszamy na ograniziwaną przez nas Letnią Szkołę języka rosyjskiego nad Bajkałem. Więcej informacji tutaj

 

Zabawki z Dymkowa

Zabawki z Dymkowa to rzemiosło artystyczne liczące sobie już 400 lat. Powstało w słobodzie Dymkowo w okolicach współczesnego Kirowa. Zabawki lepione są z gliny z domieszką piasku, następnie suszy się je i wkłada do pieca. Później są ręcznie malowane, dlatego każda z nich jest niepowtarzalna.

Na początku zabawki miały kształt zwierząt (koni, baranków, kozłów), teraz są bardziej różnorodne, przedstawiają nie tylko zwierzęta, ale i ludzi.

 

Samowar, czyli rosyjska tradycja picia herbaty

W Rosji picie i podawanie herbaty (czy raczej czaju) wiąże się z wielowiekową tradycją. Historia herbaty w tym kraju sięga 1617 roku, wtedy to właśnie cesarz Chin podarował ją w prezencie carowi Aleksjejowi. Od tego momentu herbata stała się ulubionym napojem nie tylko arystokracji, ale też prostych ludzi. 

Rosjanie przygotowanie herbaty traktują bardzo poważnie. Samowar – rosyjski wynalazek, który od XIX wieku jest produkowany masowo, zamienił proces parzenia herbaty w prawdziwa ceremonię. Samowar składa się ze zbiornika na wodę, przez który przechodzi pionowo rura na węgiel drzewny, z rusztem u dołu (dziś do podgrzewania wody wykorzystuje się grzałki elektryczne). W dolnej części zbiornika umieszczony jest kranik przez który spuszcza się wodę. Na górze zaś znajduje się czajnik na esencję.

W dawnych czasach ceremonia parzenia czaju zbierała przy stole wszystkich domowników, a osobą przewodząca jej była pani domu albo najstarsza córka. Obecnie zwyczaj ten nie jest już tak ściśle przestrzegane. 

 

Gopniki

Czym, a raczej kim są gopniki? Ujmując to dosadnie, gopniki to tacy rosyjscy dresiarze. Ale dresiarz dresiarzowi nie równy i w przeciwieństwie do naszych rodzimych dresiarzy, gopniki nie noszą „markowych” dresów i białych skarpet. Charakterystczną cechą ubioru przedstawiciela tej subkultury jest kurtka ze sztucznej skóry i kepi (czapka ze sztywną obręczą, na której znajduje się płaskie denko, typowo uczniowskie lub wojskowe nakrycie głowy) lub ośmiokątna czapka. Oczywiście obowiązkowo za uchem musi znajdować się papieros. Typowy dzień gopnika wypełnia przesiadywanie z kumplami w bramach, na skwerach albo przystankach autobusowych. Oprócz specyficznego sposobu ubierania się, tych młodych ludzi charakteryzuje agresywne zachowanie, skłonność do zachowań przestępczych oraz nadużywanie alkoholu.

Termin gopnik pochodzi od akronimu GOP (Gorodskoje Obszczestwo Prizrienija – Miejskie Towarzystwo Opieki albo w innej wersji od Gorodskoje Obszczeżitije Proletariata – Miejski Akademik Proletariacki).

 

Państwowe Muzeum Ermitażu

Ermitaż to państwowe muzeum mieszczące się w Sankt Petersburgu. Jego nazwa oznacza – miejsce eremity, czyli pustelnię – i pochodzi od nazwy jednego z pałaców zimowych Piotra I. Jest to jedno z największych i najbogatszych muzeów na świecie. W skład Ermitażu wchodzi pięć pałaców znajdujących się nad brzegiem Newy. Główny budynek Ermitażu to barokowy Pałac Zimowy, który został wybudowany dla carycy Elżbiety w latach 1754-1762 według projektu Bartolomea Rastrellego.

To caryca Katarzyna II zmieniła pałac w galerię sztuki. Poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderota by kupował dla niej obrazy z kolekcji francuskich. Tym samym do Rosji trafiły płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych malarzy. 

W 1852 Mikołaj I otworzył galerię dla zwiedzających, w tym celu zbudowano Nowy Ermitaż – ostatni pałac zespołu, zaprojektowany przez Leo von Klenze’a. Po rewolucji październikowej do zbiorów trafiły dzieła sztuki z największych prywatnych kolekcji, które przeszły na własność państwa. Władze sowieckie w 1930 roku sprzedały 31 obrazów amerykańskiemu milionerowi. Dzisiaj w kolekcji muzeum znajdują się obrazy Rembrandta, Rubensa, Poussina, Lorraina, Tycjana, Picassa, Moneta i wielu innych. Podczas II wojny światowej Ermitaż został trafiony zaledwie dwa razy, mimo że na miasto spadło ponad 150 tys. pocisków artyleryjskich i 10 tys. bomb.

Od 1764 roku muzeum „zatrudnia” koty, aby chroniły dzieła sztuki przed gryzoniami.

 

Tajne miasta

Do dnia dzisiejszego na terenie Rosji istnieje co najmniej 45 tajnych miast - ZATO (zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna). Nie widnieją one na żadnych mapach, nigdzie nie znajdziemy tabliczek z ich nazwami, a obcokrajowcy nie mają prawa się do nich zbliżać.

Tajne miasta powstały w okresie Zimnej Wojny (1945-1991). W tych pilnie strzeżonych placówkach, o których istnieniu tylko nieliczni wiedzieli, były realizowane projekty w dziedzinie przemysłu nuklearnego i militarnego. 

Małe grono ludzi posiadało informację o lokalizacji tajnych miast. Tylko uprawione osoby miały do nich dostęp, a żeby wjechać na ich teren potrzebna była przepustka. Natomiast mieszkańców zamkniętych miast obowiązywały surowe restrykcje w związku z przemieszczaniem się poza dany ośrodek.  

 

Kokosznik

Kokosznik (кокошник) to rosyjskie, damskie nakrycie głowy. Ten ozdobny, usztywniany, wysoki czepiec, noszony był przez zamężne kobiety już od XVI wieku. Często noszono go w zestawieniu z sarafanem - długa suknia, często bez rękawów, z wysoką talią, rozszerzana ku dołowi, z przodu zazwyczaj rozpinana lub rozcięta.

Ten typ nakrycia głowy noszony był przez kobiety z wyższych warstw społecznych. Ogromną popularnością cieszył się w modzie dworskiej za panowania Mikołaja I. Kokosznik o kształcie półksiężyca, zdobiony drogimi kamieniami, nakrywany długim welonem był reprezentacyjnym nakryciem głowy cesarzowej i jej dam dworu. 

Nazwa czepca pochodzi od staroruskiego określenia kwoki (кокошь), i nawiązuje do kształtu kokosznika, który przypomina kurzy grzebień. 

Kokoszniki miały chronić kobiety przed złymi mocami i gwarantować im płodność.

 

Pisarze rosyjscy cz. 1

Dziś trochę ciekawostek o najsławniejszych rosyjskich pisarzach. Zaczniemy od Fiodora Dostojewskiego, mistrza realistycznych powieści psychologicznych, który w swych pracach poruszał tematykę moralności człowieka. Dostojewski tak jak tytułowy bohater powieści „Idiota” cierpiał na epilepsję. Pochodził z rodziny o polskich korzeniach i biegle władał językiem polskim. Cudem uniknął śmierci, został skazany na karę śmierci za przynależność do organizacji opozycyjnej. Kiedy stał już przed plutonem egzekucyjnym przyszła wiadomość od cara, który zamienił wyrok na 4 lata katorgi. Pisarz był hazardzistą, podobno książkę „Gracz” napisał bardzo szybko, bo potrzebował pieniędzy na spłatę długów.

Kolejnym wybitnym przedstawicielem literatury rosyjskiej jest Lew Tołstoj. Pisarz był potomkiem dwóch arystokratycznych rodów (był hrabią), ale zrezygnował ze szlacheckiego życia na rzecz prostej, „chłopskiej” egzystencji. W 1910 roku, już po wielkim sukcesie „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny”, opuścił rodzinę i w tajemnicy wyjechał z Jasnej Polany. 82-letni pisarz rozpoczął swoją wielką ucieczkę. Przez radykalne poglądy Tołstoj został ekskomunikowany z Cerkwi, a rząd zakazał publikacji jego pism.

 

Pisarze rosyjscy cz. 2

Michaił Bułhakow, autor m. in. powieści “Mistrz i Małgorzata”, która na stałe weszła do kanonu literatury światowej, urodził się 5 maja 1891 roku w Kijowie. Ojciec pisarza zmarł na nerczycę, na tę samą chorobę zresztą cierpiał sam Bułhakow. Podobno swoje pierwsze opowiadanie Bułhakow napisał w wieku 7 lat. Pomimo pasji do pisania, po zdaniu matury rozpoczął studia medyczne. Po wybuchu pierwszej wojny światowej przerwał studia i zaczął prace w szpitalach polowych. Po zakończeniu edukacji założył szpital w Nikolskoje. 

W 1920 roku Bułhakow zakończył swoją przygodę z medycyną, aby oddać się pisaniu. Pisywał głównie felietony dla różnych pism. Napisał również trzy powieści, kilkanaście opowiadań i dziesięć sztuk. Przez całą swoją karierę pisarz miał bardzo napięte stosunki z ówczesną władzą radziecką. Bułhakow nie ukrywał swojego nieprzychylnego nastawienia do totalitaryzmu i nie tworzył swoich utworów w ramach socrealistycznych norm. Często w swoich utworach krytykował władzą i panujący ustrój. Z drugiej strony jedną z ulubionych sztuk Stalina była „Dni Turbinów”, dramat stworzony przez Bułhakowa na podstawie własnej powieści „Biała gwardia”. Sekretarowi Generanemu zdarzało się osobiście interweniować w sprawach autora. To dzięki niemu na afisze wróciły „Dni Turbinów”.

Mimo że w powieściach Bułhakowa pojawiało się dużo wątków fantastycznych i magicznych, autor wplatał w nie też sporo wątków autobiograficznych. Niezapomniana postać kota Behemota z powieści „Mistrz i Małgorzata” swój pierwowzór miała w jego psie, który nosił takie samo imię.

Z powodu swojej choroby 1940 roku musiał udać się do sanatorium do Barwichy, gdzie kończył ostatnie rozdziały „Mistrza i Małgorzaty”. Bułhakow zmarł 10 marca 1940 roku. Powieść, którą zdążył skończyć przed śmiercią pierwszy raz została opublikowana w wersji ocenzurowanej 26 lat później.

Pisarz był wielkim fanem innego rosyjskiego wieszcza, Mikołaja Gogola. Dlatego też wdowa po Bułhakowie umieściła na grobie męża kamień, który wcześniej przez kilkadziesiąt lat był częścią nagrobka Gogola.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej...?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz!


Szkoła języka rosyjskiego RASPUTIN

Gdańsk, Gdynia, Sopot
Telefon: 537-514-512
E-mail: